Стрес – це стан психічної напруги, що виникає в процесі діяльності в найбільш складних і важких умовах. Життя часом стає суворою і безжалісною школою для людини. Виникаючі на нашому шляху труднощів (від дрібної проблеми до трагічної ситуації) викликають у нас емоційні реакції негативного типу, що супроводжуються цілою гамою фізіологічних і психологічних зрушень.
Як боротись із стресом? Як зберегти своє психологічне здоровя? На ці та інші не менш важливі питання дізнались відповіді учні 5-11 класів під час тренінгів, які організували та провели для них практичний психолог Сорока Г.П. та соціальний педагог Потапенко Д.О. нашого закладу. З метою покращення психологічного стану учнів та навчити їх самостійно контролювати свої психологічні стани для дітей було проведено заходи темою яких було “Профілактика стресів та емоційна саморегуляція”. З дітьми проводились інформаційні бесіди, різноманітні ігри, дихальні та антистесові вправи на саморегуляцію: “Фортеця”, “Квітка”, “Приборкати лють”, “Усвідомлене дихання”, “Чотири стихії” та інші, які значно поліпшували емоційний та психологічний стан у дітей. Вправи на саморегуляцію є досить важливими і учні , які їх добре знають можуть застосовувати їх у стресових ситуаціях, таким чином уникаючи психологічної напруги. Також практичний психолог обговорила з учнями і тілесні вправи на зняття психологічної втоми, які діти можуть застосовувати у своєму повсякденному житті, і покращуватимуть свій стан зоров’я.
Найбільш дієвими вправами на саморегуляцію вважають ” Чотири стихії”. Ці вправи можна виконувати почергово та поодинці.
“Стихія повітря”
Ця стихія про наше дихання. Коли у нас тривога, стрес – наше дихання збивається, може бути поверхневим, ми можемо затамовувати подих, тому важливо його стабілізувати.
Вправа: зроби глибокий вдих і видих. Глибоко, гучно, так, як тобі зручно. Це дуже допомагає і перемикає.
Дві вправи для зняття стресу за допомогою дихання:
Вправа «Контрольоване дихання»Вдих коротший, ніж видих: вдихаємо на 4 рахунки (1-2-3-4), а видихаємо – на 6 або на 8 (1-2-3-4-5-6-7-8).
Потрібно зробити 8-10 повторень, це допоможе зняти стрес.
Вправа «Дихання за квадратом» Робимо вдих, тепер пауза – затримуємо дихання, а потім видих, і знову пауза. Якщо вдих на 4 рахунки (1-2-3-4), то і пауза на 4, і видих на 4, і друга пауза на 4.
“Стихія води”
Ця стихія про життєвий баланс людини. В стресі в нас пересихає ротова порожнина і нам треба її зволожити. Тому пити воду – це дуже важливо в будь-яких умовах для здоров’я і підтримки себе.
У стресових ситуаціях варто пити маленькими ковточками і за графіком – кожні 15‒20 хвилин.
Рекомендують випивати 1,5 літра на день, при стресі – 1,5-2.
“Стихія землі”
Ця стихія це про наше тіло, про «заземлення», тобто про повернення у тіло відчуттів.
Вправа «Помпа»Коли ти переживаєш стрес, твої плечі автоматично підіймаються і ніби затискають шию. Тому тобі потрібно зняти напруження: ● підіймай плечі й опускай: підняли – затисли (напружили) й опустили – розслабили, наче скинули з себе все.
“Стихія вогню”
Основна мета цієї стихії – повернути наші думки в наше тіло.
Техніка 5-4-3-2-1:
• знайди 5 речей, які бачиш поряд
• відчуй 4 речі, до яких можеш доторкнутися
• прислухайся до 3 різних звуків
• сконцентруйся на 2 запахах
• скуштуй щось 1, відчуй смак.
Будь-яка людина підлягає стресам щодня, але лише найбільш витривалим і стресостійким особам буде легше переносити їх, якщо вони опанують елементарні вправи на саморегуляцію. Саме ці вправи допоможуть зосереджувати увагу, пам’ять та мисленння. То ж, виконуйте ці вправи та будьте психологічно та емоційно врівноваженими весь час!