ГоловнаВиховні справиСвято Великодня

Свято Великодня

На столі – духмяна паска,
А круг неї – писанки.
Уділи нам, Боже, ласки
На всі дні, на всі віки!

Немала у нас родина,
Та молитва всіх єдина:
Хай розквітне Україна,
Як в погожі дні – весна.

Платон Воронько

Великдень – одне з найбільших весняних свят у християнській релігії. Свято пов’язане із воскресінням Ісуса Христа, тому й має назву Великий день або Великдень. Дата святкування Пасхи встановлюється наперед і кожен рік припадає на різну дату, у цьому ж році припала на 5 травня.
Цей день вважається днем воскресіння Ісуса Христа. Давні легенди кажуть, що того дня, коли Ісус Христос народився, день був такий довгий і ясний, що дорівнював аж сімом сучасним дням. Тому і підготовка до цього величного свята триває цілий тиждень. З того часу в нашого народу зароджувались різні традиції, які передавались із покоління в покоління доповнюючись новими.
Ось деякі з них: випікання пасок та прикрашання випічки різними рослинними орнаментами, дарування крашанки на щастя рідним та друзям, бажаючи один одному здоров’я. Напередодні свята кожна господиня вишивала нового рушничка прикрашаючи його різними орнаментами, які несли добробут, багатство та любов у родину. Але найбільш актуальним із всіх перечислених на сьогодні залишилось писанкарство. В давнину писанки розфарбовували лише одним кольором, а сьогодні писанку прикрашають найяскравішими фарбами, ніби наповнюючи її таким чином світлом та добром.
Так напередодні Великодня учні нашого ліцею також активно доєднались до захоплюючих майстерк-ласів по розпису пасхальних яєць воском, прикрашанні пасок, перегляду відео, участі в художній діяльності із розпису та вирізанню пасхальних яєць та великоднього дерева.
З учнями 1-11 класів класні керівники проводили хвилинки історії про традиції нашого народу напередодні Великодня та разом із вихованцями створювали писаночки, розфарбовували та прикрашали пасочки, переглядали інформаційних відео на тему “Великдень. Історія свята для дітей” та читали українські народні казки та інформаційну літературу про це релігійне свято.


Учні 4 класу разом із класним керівником Кардаш Л.Д. підготували великоднє дерево, на якому діти розмістили паперові ескізи писанок.
Вихованці 2 класу під керівництвом класного керівника Хоменко О.В. виготовили цікаві ескізи великодніх яєць “Крашанки з Вухасиком”, де діти розмістили свої власні світлини.

Учні 9-11 класів брали активну участь у майстер-класі із розпису пасхальних яєць воском, який провели для них майстриня із Комунального закладу Київської обласної ради “Ржищівського гуманітарного фахового коледжу” Гузій Валентина Миколаївна в супроводі із вчителем трудового навчання нашого ліцею Потапенко Д.О.. За участь у майстер-класі учні отримали сертифікати. Під час заходу учні дізнались про значення кольорів, якими розписують писанки та візерунків, якими їх прикрашають та багато іншої цікавої інформації про цей давній звичай наших українців.
Значення кольорів писанки
Жовтий, золотистий, оранжевий кольори писанки впливають на людину подібно до сонячного проміння, дають радісний, світлий настрій. В писанці означають тепло, надію, небесні світила, врожай в господарстві.
Червоний колір на писанках, мабуть, є найбагатозначнішим. Недаремно в народній мові він зблизився з поняттям красивого, слова “красний” – “гарний” стали взаємовідповідними. Червона барва символізує добро, радість життя, для молодих – надію на щасливий шлюб. Саме червоне яйце є головним символом Воскресіння, жертовності і небесного вогню.
Зелений колір означає весняне пробудження природи, надію на гарний врожай.
Блакитний – небо, повітря, а також здоров’я.
Бурий, коричневий – землю і її приховану життєдайну силу.
Чорний колір – колір ночі, потойбіччя, всього невідомого і таємного. В писанці, будучи тлом, виявляє силу інших кольорів, так само, як в житті темрява дає змогу зрозуміти, що таке світло.

Великдень – це дуже світле і потрібне свято для кожної сім’ї. Ми його всі любимо і неодмінно чекаємо його щороку, щоб зібратися всією родиною і сказати одне одному багато хорошого, а найперше це – “Христос воскрес!” на що у відповідь почуємо: “Воістину воскрес!”