У зв’язку зі зниженням стресостійкості в учнівському колективі виникають конфлікти різного характеру. Рівень взаємодії в міжособистісних стосунках: “учень- учень”, “учень – учитель”, “дитина – батьки”, залежить від того на скільки діти добре навчились знаходити компромісні рішення у відношеннях одне з одним. З метою підвищення рівня етичності у спілкуванні та взаємодії дітей із дорослими з членами учнівського самоврядування нашого ліцею було проведено тренінг під назвою “Конфлікти в суспільстві та способи їх вирішення”. Під час заходу, який був організований практичним психологом Сорокою Г.П. та соціальним педагогом Потапенко Д.О. з дітьми проводились різні вправи, які були спрямовані на розвиток їх здібностей до вирішення життєвих ситуацій конфліктного характеру, такі як: “Асоціації”, “Сходинки”, “Скриня добрих слів”, “Мішечок думок” та ін.
Поняття конфлікту має безліч визначень і тлумачень, але всі вони підкреслюють наявність протиріччя, яке приймає форму розбіжностей, якщо йдеться про взаємодію людей. Навряд чи конфліктну ситуацію хтось зможе назвати приємною. Проте, на жаль, конфлікти є невід’ємною частиною учнівського життя. Неможливо жити, постійно уникаючи конфліктів. Виникнення конфліктів указує на існування різних думок і позицій всередині дитини, а іноді — на непорозуміння.
Для того щоб конфлікти мали якомога менше негативних наслідків, потрібно вміти їх вирішувати. У розв’язуванні конфліктів невеликих груп, окремих осіб це вміння передусім пов’язане з мистецтвом спілкування. Цього можна навчитися.
Конфліктів можна уникнути, тобто вчиняти так, щоб вони не відбувалися. Звісно ж, це не завжди можливо. Проте зазвичай в повсякденному спілкуванні привітність і стриманість, тактовність дають змогу уникнути непорозумінь.
Є помилкою вважати, що конфлікт можна вирішити, завжди погоджуючись з іншими. Людина мусить вміти захищати власні інтереси, проте робити це потрібно за правилами:
- контролювати власні емоції (не піддаватися гніву, почуттю образи);
- вирішуючи ділову суперечку, не вдаватися до особистих образ (не «ти — нерозумний(-а)», а «твоя позиція, як на мене, має певні недоліки»);
- бути націленими на пошук розв’язання проблеми, а не засуджувати тих, із чиєю думкою ви не погоджуєтеся.
Правильно вирішений конфлікт дозволяє узгодити різні побажання й позиції та прийняти рішення, яке влаштує всі сторони. У різних життєвих ситуаціях доречні будь-які способи вирішення конфліктів.